Bursa Haber, Yenibursa Gazetesi, bursa gazete, bursa haberleri, bursa gündem, bursa güncel, bursa güncel haber
BURSA
Sağanak Yağışlı Bugün
18°C / 7°C

 • Gülümse Atatürk, Cumhuriyet 90 yaşında!
  Gülümse Atatürk, Cumhuriyet 90 yaşında!
 • Piyasaya yeni “Yeşiller” çıkacak
  Piyasaya yeni “Yeşiller” çıkacak
 • Karakol komutanı şehit edildi
  Karakol komutanı şehit edildi
 • Tayyip Erdoğan yargılanacak mı?
  Tayyip Erdoğan yargılanacak mı?
 • Kılıçdaroğlu’na parti içi muhalefet
  Kılıçdaroğlu’na parti içi muhalefet
 • Ankara’da Yatağan işçilerine müdahale
  Ankara’da Yatağan işçilerine müdahale
 • Büyükşehir her yerde
  Büyükşehir her yerde
 • Bursaspor TFF’ye savunma verecek
  Bursaspor TFF’ye savunma verecek
 • Haluk Koç seçimlerden sonra istifa etmiş
  Haluk Koç seçimlerden sonra istifa etmiş
 • Evlat acısı
  Evlat acısı
 • 2013 SBS iptal edildi
  2013 SBS iptal edildi
Bursa’nın Çöp Kokusu TBMM’de
Bursa’nın Çöp Kokusu TBMM’de
Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi’nden yayılan çöp kokusu ve çevre kirliliği tekrar ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’a da vatandaşlardan gelen...
4 Mayıs 2013 14:27
Font1 Font2 Font3 Font4

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi’nden yayılan çöp kokusu ve çevre kirliliği tekrar ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’a da vatandaşlardan gelen şikayet mektupları günden güne artıyor. Tayan, içinde Bursalılardan gelen şikayet mektuplarının da yer aldığı bir soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede katı atık toplama ve imha merkezinin 20 yılını doldurduğunu ve yeni depolama merkezlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden Turhan Tayan, “Şehrin önemli bir bölümü koku ve sinekten yaşanmaz hale gelmiştir. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda denetimi ve hareketlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlardan aldığım mektuplarda, yaşam alanlarının yanı başında bulunan kent çöplüğünün bu bölgede yaşayanların sağlığını bozduğu, özellikle yaz sıcakları başladığında kokudan nefes alınamaz hale geldiği ayrıca kent çöplüğünden yayılan koku ve gaza hemen onun yanı başında bulunan arıtma tesisinden yayılan koku ve gaz da eklenince dayanılmaz bir hal aldığı belirtilmektedir. Tüm bunlar burada yaşayan insanların hayatının hiçe sayıldığını göstermektedir” dedi.

“BELEDİYELER ŞİKAYETLERİ GEÇİŞTİRİYOR”

Vatandaşların çöplükle ilgili sorunlarını Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerine ilettiklerinde, topu birbirlerine attıklarını ya da ‘Çöplük önceden şehir dışındaydı’ diyerek geçiştirildiğine dair şikayetler geldiğini dile getiren Turhan Tayan, şunları söyledi:

“Söylenenler insanları ikna etmiyor, kokuyu gidermiyor. Hiçbir gerekçe halk sağlığından önemli değildir. Bu çöplüğün yarattığı olumsuzluklardan; Hamitler, Hamitler TOKİ Konutları, Yunuseli, Bağlarbaşı, Akpınar, 1050 Konutlar Bölgesi, Yenibağlar, Emek, Geçit, Balat gibi mahallelerde yaşayan yüz binlerle insan etkilenmektedir. Hamitler çöplüğü artık iyice yerleşim yerleri içinde kalmıştır. Hamitler çöplüğünün yarattığı bu olumsuz durumlar Avrupa kenti olma iddiasındaki Bursa’ya yakışmamaktadır.”

KESİNTİ VAR ÖDENEK YOK

Tayan, Bakan Güler’e verdiği önergede şu soruları yöneltti: “İçişleri Bakanlığı’nca konuyu teftişe tabii tutar mısınız? BUSKİ faturalarında “katı atık toplama bedeli” ve ayrıca “katı atık bertaraf bedeli” olarak iki kalem bedel tahsil edilmesine rağmen Belediye bütçesinde yeni katı atık toplama ve bertaraf merkezi kurulmasına dair ödenek ayrılmamasını Bakanlığınız nasıl değerlendirmektedir?”

 

33

Yorumlar

yorum

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa