BURSA
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 20°C

 • Gülümse Atatürk, Cumhuriyet 90 yaşında!
  Gülümse Atatürk, Cumhuriyet 90 yaşında!
 • Uzayda yeni adım
  Uzayda yeni adım
 • Çölaşan’ın kaburgaları kırıldı
  Çölaşan’ın kaburgaları kırıldı
 • Yahudiler Erdoğan’dan ödüllerini geri istedi
  Yahudiler Erdoğan’dan ödüllerini geri istedi
 • Amaç ses kayıtlarını silmekmiş
  Amaç ses kayıtlarını silmekmiş
 • Bu uçak da çöle düştü
  Bu uçak da çöle düştü
 • Daha 11 yaşındayken tecavüz etmiş
  Daha 11 yaşındayken tecavüz etmiş
 • Annen baban elimizde parayı yolla!
  Annen baban elimizde parayı yolla!
 • Kayıp adam ölü bulundu
  Kayıp adam ölü bulundu
 • Bursalı çocuğu PKK kaçırdı
  Bursalı çocuğu PKK kaçırdı
 • Parasını alamayınca kendisini astı
  Parasını alamayınca kendisini astı
Bursa’nın Çöp Kokusu TBMM’de
Bursa’nın Çöp Kokusu TBMM’de
Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi’nden yayılan çöp kokusu ve çevre kirliliği tekrar ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’a da vatandaşlardan gelen...
4 Mayıs 2013 14:27
Font1 Font2 Font3 Font4

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi’nden yayılan çöp kokusu ve çevre kirliliği tekrar ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’a da vatandaşlardan gelen şikayet mektupları günden güne artıyor. Tayan, içinde Bursalılardan gelen şikayet mektuplarının da yer aldığı bir soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede katı atık toplama ve imha merkezinin 20 yılını doldurduğunu ve yeni depolama merkezlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden Turhan Tayan, “Şehrin önemli bir bölümü koku ve sinekten yaşanmaz hale gelmiştir. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda denetimi ve hareketlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlardan aldığım mektuplarda, yaşam alanlarının yanı başında bulunan kent çöplüğünün bu bölgede yaşayanların sağlığını bozduğu, özellikle yaz sıcakları başladığında kokudan nefes alınamaz hale geldiği ayrıca kent çöplüğünden yayılan koku ve gaza hemen onun yanı başında bulunan arıtma tesisinden yayılan koku ve gaz da eklenince dayanılmaz bir hal aldığı belirtilmektedir. Tüm bunlar burada yaşayan insanların hayatının hiçe sayıldığını göstermektedir” dedi.

“BELEDİYELER ŞİKAYETLERİ GEÇİŞTİRİYOR”

Vatandaşların çöplükle ilgili sorunlarını Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerine ilettiklerinde, topu birbirlerine attıklarını ya da ‘Çöplük önceden şehir dışındaydı’ diyerek geçiştirildiğine dair şikayetler geldiğini dile getiren Turhan Tayan, şunları söyledi:

“Söylenenler insanları ikna etmiyor, kokuyu gidermiyor. Hiçbir gerekçe halk sağlığından önemli değildir. Bu çöplüğün yarattığı olumsuzluklardan; Hamitler, Hamitler TOKİ Konutları, Yunuseli, Bağlarbaşı, Akpınar, 1050 Konutlar Bölgesi, Yenibağlar, Emek, Geçit, Balat gibi mahallelerde yaşayan yüz binlerle insan etkilenmektedir. Hamitler çöplüğü artık iyice yerleşim yerleri içinde kalmıştır. Hamitler çöplüğünün yarattığı bu olumsuz durumlar Avrupa kenti olma iddiasındaki Bursa’ya yakışmamaktadır.”

KESİNTİ VAR ÖDENEK YOK

Tayan, Bakan Güler’e verdiği önergede şu soruları yöneltti: “İçişleri Bakanlığı’nca konuyu teftişe tabii tutar mısınız? BUSKİ faturalarında “katı atık toplama bedeli” ve ayrıca “katı atık bertaraf bedeli” olarak iki kalem bedel tahsil edilmesine rağmen Belediye bütçesinde yeni katı atık toplama ve bertaraf merkezi kurulmasına dair ödenek ayrılmamasını Bakanlığınız nasıl değerlendirmektedir?”

 

33

Facebook Yorumları

yorum yapılmış

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa