29 Kasım 2015 Pazar
15°C / 8°C
Sağanak Yağışlı
Anasayfan Yap Sitene Ekle
İLÇE HABERLERİ SİYASET SPOR EKONOMİ MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT BİLİM-TEKNOLOJİ SÖYLEŞİ TÜRKİYE DÜNYA
i
YAZARLAR VİDEO GALERİ FOTO GALERİ NE-NEREDE HAVA DURUMU BURSA'DA SİNEMA

Bursa’nın Çöp Kokusu TBMM’de

4 Mayıs 2013 - 14:27 BursaTürkiye
BUNU PAYLAŞ!
Facebook Twitter Google Email
Turhan Tayan, çöp, tbmm,İçişleri Bakanı Muammer Güler,Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi,
Bu haberler de ilginizi çekebilir.
Font1 Font2 Font3 Font4

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi’nden yayılan çöp kokusu ve çevre kirliliği tekrar ortaya çıktı. Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan’a da vatandaşlardan gelen şikayet mektupları günden güne artıyor. Tayan, içinde Bursalılardan gelen şikayet mektuplarının da yer aldığı bir soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede katı atık toplama ve imha merkezinin 20 yılını doldurduğunu ve yeni depolama merkezlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden Turhan Tayan, “Şehrin önemli bir bölümü koku ve sinekten yaşanmaz hale gelmiştir. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda denetimi ve hareketlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlardan aldığım mektuplarda, yaşam alanlarının yanı başında bulunan kent çöplüğünün bu bölgede yaşayanların sağlığını bozduğu, özellikle yaz sıcakları başladığında kokudan nefes alınamaz hale geldiği ayrıca kent çöplüğünden yayılan koku ve gaza hemen onun yanı başında bulunan arıtma tesisinden yayılan koku ve gaz da eklenince dayanılmaz bir hal aldığı belirtilmektedir. Tüm bunlar burada yaşayan insanların hayatının hiçe sayıldığını göstermektedir” dedi.

“BELEDİYELER ŞİKAYETLERİ GEÇİŞTİRİYOR”

Vatandaşların çöplükle ilgili sorunlarını Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerine ilettiklerinde, topu birbirlerine attıklarını ya da ‘Çöplük önceden şehir dışındaydı’ diyerek geçiştirildiğine dair şikayetler geldiğini dile getiren Turhan Tayan, şunları söyledi:

“Söylenenler insanları ikna etmiyor, kokuyu gidermiyor. Hiçbir gerekçe halk sağlığından önemli değildir. Bu çöplüğün yarattığı olumsuzluklardan; Hamitler, Hamitler TOKİ Konutları, Yunuseli, Bağlarbaşı, Akpınar, 1050 Konutlar Bölgesi, Yenibağlar, Emek, Geçit, Balat gibi mahallelerde yaşayan yüz binlerle insan etkilenmektedir. Hamitler çöplüğü artık iyice yerleşim yerleri içinde kalmıştır. Hamitler çöplüğünün yarattığı bu olumsuz durumlar Avrupa kenti olma iddiasındaki Bursa’ya yakışmamaktadır.”

KESİNTİ VAR ÖDENEK YOK

Tayan, Bakan Güler’e verdiği önergede şu soruları yöneltti: “İçişleri Bakanlığı’nca konuyu teftişe tabii tutar mısınız? BUSKİ faturalarında “katı atık toplama bedeli” ve ayrıca “katı atık bertaraf bedeli” olarak iki kalem bedel tahsil edilmesine rağmen Belediye bütçesinde yeni katı atık toplama ve bertaraf merkezi kurulmasına dair ödenek ayrılmamasını Bakanlığınız nasıl değerlendirmektedir?”

 

33

Arama kelimeleri: , , , ,

Facebook Yorumları

Facebook Yorumları

YeniBursa.Com - ULUDAĞLILAR BASIN YAYIN LTD. ŞTİ. Basın Yayın Meslek Ahlak ve İlkelerini Benimsemiş, Eşitlik ve Özgürlükten, İnsan ve Çevre Haklarından yana, Tam Bağımsız bir yayın organıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz...
Copyright 2012 | YeniBursa.com Kullanıcı Sözleşmesi - Sitene Ekle - Künye - İletişim