30 Mart 2015 Pazartesi
18°C / 10°C
Sağanak Yağışlı
Anasayfan Yap Sitene Ekle
İLÇE HABERLERİ SİYASET SPOR EKONOMİ MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT BİLİM-TEKNOLOJİ SÖYLEŞİ TÜRKİYE DÜNYA
i
YAZARLAR VİDEO GALERİ FOTO GALERİ NE-NEREDE HAVA DURUMU BURSA'DA SİNEMA

Nasıl telefon dinlemesi yapılır?

24 Şubat 2014 - 16:50 Bilim ve TeknolojiTürkiye
BUNU PAYLAŞ!
Facebook Twitter Google Email
Font1 Font2 Font3 Font4

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından Türkiye gündemi aylardır telefon dinlemelerini konuşuyor. Peki telefon dinlemeleri nasıl yapılıyor? İşte yanıtı…

Telefon dinlemeleri yapmanın çok farklı yöntemleri var. En sık kullanılan yöntemlerin başında ise operatör bazlı dinleme, uydudan dinleme, program yükleyerek ve havadan frekans yakalayarak dinleme…

Yasal dinlemelerde, dinleme kararı var ise hakkınızda, bu talep Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) iletilir. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı birimleri tarafından dinlemenin sağlanması ve konuşmaların kayda alınması ile diğer her türlü iletişimin uygun teknik araçlarla dinlenilmesinin sağlanması ve kayda alınmasına yönelik işlemler TİB tarafından gerçekleştirilir. Dinlemeler sadece telefon numaraları üzerinden değil, cihazın seri numarası İMEİ kodları ile de yapılabiliyor. Dinleme yapılan hattın kullanıldığı telefonun seri numaraları da kayıt altına alınıyor. Dinleme yapıldığı şüphesiyle hat değiştirme ihtimaline karşı İMEİ bazlı dinleme kararları da alınıyor. İMEİ üzerinden ise şu tespitler yapılabiliyor:

* GSM hattının kullandığı IMEI numara bilgisi
* IMEI cihazı ile kullanılan GSM hat numaraları
* Abonelik bilgileri,
* MEI numarasını kullanan hatların tarih ve saat esaslı kullanım ayrıntıları,
* GSM hattı ile IMEI cihaz kullanım eşleştirmesine ilişkin bilgiler

Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada, suç işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı ve başka suretle delil elde edilmesi imkanının bulunmaması durumunda, şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi tespit edilebiliyor. Bu kapsamda, iletişimin tespiti işlemleri adli amaçlı ve ceza yargılamalarına ilişkin olarak TİB’ten talep ediliyor. Gerekli koşulların varlığı saptandığında, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından iletişimin tespitine karar verilebiliyor. Bu tip durumlarda, Cumhuriyet savcısının kararını derhal hakimin onayına sunması zorunlu. İletişimin tespitine ise en fazla 3 ay için karar verilebiliyor. Bu süre üç aydan fazla olmamak üzere sadece 1 kez uzatılabilir. Ancak dinleme örgütlü suçlar kapsamında yapılıyorsa, 1 ayı geçmemek şartıyla hakim kararıyla defalarca uzatılabilir. Telefon dinlemeleri dışında abone ismi, adresi, kimlik bilgileri, üzerine kayıtlı telefon numarası, IMEI numarası sorgusu veya eşleştirmesi, (IMEI numarasından kullanıcı, kullanım tarihi, kimlik ve adres bilgisi araştırması), Sim kart bilgisi ve eşleştirmesi, IMSI bilgisi, Kontör kartları bilgisi ve eşleştirmesi ve telefonun açık olup olmadığı vb. bilgiler de savcılık tarafından talep edilebiliyor. TİB iletişimin tespiti ve kayda alınması dışında ayrıca yer tespiti ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesine de aracılık ediyor.

Havada frekans yakalama:
Havadan frekans yakalayarak dinleme yapma yönteminde dinleme yapılacak hedefin bulunduğu bölgede kurulan bir anten yardımıyla gerçekleştiriliyor. Bu anten aracılığıyla da havadaki cep frekansı indirilebiliyor. Frekans indirildikten sonra da dinleme yapılıyor. Bu yöntemle yaklaşık 80 kilometre çapında yer alan tüm cep telefonu konuşmaları takip edilebilir. Yakalanan frekans bilgilerinin indirilmesiyle görüşme yapılan telefon numaraları da tespit edilebiliyor.

Yazılımla dinleme:
Yasadışı dinlemelerde son yıllarda en sık rastlanan yöntem casus yazılımlar aracılığıyla dinleme yapılması. Bu yazılımlar bir çok internet sitesinde doğrudan satılıyor. Bu yöntemde ise dinleme yapılması istenen telefona sıklıkla bir virüs gönderiliyor yada dinlenmek istenen kişiye casus yazılımı önceden yüklenmiş bir telefon hediye ediliyor. Casus yazılım bir SMS veya tıklanan link ile telefona siz farkına varmadan kuruluyor. Bu casus yazılım telefonun yönetimini tamamen ele geçiriyor. Yazılım sayesinde bulunduğunuz ortam, telefon görüşmeleriniz, kısa mesajlarınız ve konumunuz da belirlenen hedefe aktarılabiliyor. Telefonunuzda casus bir yazılım yüklü ise görüşmeleriniz karşı tarafa da (dinleyen kişiye) iletildiği için şarjınız da daha kısa sürede bitebiliyor.

Ortam dinleme:
Ortam dinlemesi için son dönemde akla hayale gelmeyecek cihazlar kullanılmaya başlandı. Bu cihazlar internet üzerinden de satılmaya başladı. Duvar saati, elektrik prizleri, bilgisayar klavye ve mouse’u, USB bellek gibi hayatın her anında ve her yerde yanınızda sürekli bulundurmanız gereken cihazlar özellikle tercih ediliyor. Üstelik bu cihazların sese duyarlı, sadece ses alındığında çalışan özellikte olanları da bulunuyor. Bu cihazlar internet sitelerinden de satın alınabiliyor.

 

Radikal

 

Arama kelimeleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook Yorumları

Facebook Yorumları


YeniBursa.Com - ULUDAĞLILAR BASIN YAYIN LTD. ŞTİ. Basın Yayın Meslek Ahlak ve İlkelerini Benimsemiş, Eşitlik ve Özgürlükten, İnsan ve Çevre Haklarından yana, Tam Bağımsız bir yayın organıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz...
Copyright 2012 | YeniBursa.com Kullanıcı Sözleşmesi - Sitene Ekle - Künye - İletişim