1 Aralık 2015 Salı
11°C / 7°C
Çok Bulutlu
Anasayfan Yap Sitene Ekle
İLÇE HABERLERİ SİYASET SPOR EKONOMİ MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT BİLİM-TEKNOLOJİ SÖYLEŞİ TÜRKİYE DÜNYA
i
YAZARLAR VİDEO GALERİ FOTO GALERİ NE-NEREDE HAVA DURUMU BURSA'DA SİNEMA

Yerel Seçim Anketleri Sonuçları

2 Şubat 2013 - 14:37 Bursa
BUNU PAYLAŞ!
Facebook Twitter Google Email
Font1 Font2 Font3 Font4

Bursa’da yerel yönetimlerin yıldönümünde yapılan ankette mevcut belediye başkanlarının bugün alacakları oy oranları ölçüldü. Araştırmaya göre Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe oy oranını artırırken, bazı belediye başkanları oylarını düşürdü, bazıları ise oylarını korudu.
Tüsivar Araştırma Şirketi’nin Bursa’da 14 bin 294 kişiye sorduğu “Bugün seçim olsa mevcut belediye başkanlarına oy verir misiniz?” sorusuna vatandaşlardan ilginç cevaplar geldi. Ankete göre bir önceki yerel seçimlerde yüzde 47.30 oranında oy alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, oy oranını yükselterek 50.40’a yükseltti. Vatandaşların, Altepe’nin özellikle ulaşım, tarihi eserlerin restorasyonu, stadyum ve halkla iletişimi konusundaki çalışmalarını takdir ettiği belirtildi. Yapılan araştırmada vatandaşların yüzde 21.07’si “Altepe’ye belki oy veririm” derken, yüzde 27 90’ı ise “Oy vermem” dedi.
Merkez Osmangazi ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Dündar oylarını korudu. Yerel seçimlerde 44.30 oranında oya sahip olan Dündar’ın son oy oranı 43.53 olarak ölçüldü. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in oy oranı ise kararsızlar olmaksızın yüzde 43.20 olarak ölçüldü.
Bursa’nın merkez ilçelerinde oylarını düşüren bir diğer belediye başkanı ise Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu. Bozbey, yerel seçimlerde aldığı 54.30’luk oy oranını 50.10’a düşürdü. Yapılan araştırmada vatandaşların yüzde 20.30’u “Bozbey’e belki oy veririm” derken, yüzde 21.60’ı ise “oy vermem” yönünde karar kullandı. Yapılan araştırmada Bozbey’in oy oranlarının düşmesinde Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinden Nilüfer ilçesine yoğun göç olması etkili oldu.
Bursa’da en önemli oy artışı ise Recep Altepe’den sonra İnegöl Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş’ta oldu. Aktaş, önceki seçimlerde aldığı yüzde 46.50’lik oy oranını artırarak 49.41’e yükseltti. Vatandaşların yüzde 16.64’ü “belki oy veririm” derken, yüzde 31.95’i ise “oy vermem” dedi.
Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil de oy oranlarını artırdı. Önceki seçimlerde 33.10 oy oranına sahip olan Cingil, araştırmaya göre oylarını 35.08’e yükseltti. Ankete göre Cingil’e vatandaşların yüzde 16.07’si “belki oy veririm” derken, yüzde 48.85’i “oy vermem” dedi.
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, önceki dönemde aldığı oy oranlarını korudu. Önceki seçimlerde 32.04 oy oranına sahip olan Yılmaz’ın şimdiki oy oranı 31.98 oldu. Araştırmaya göre vatandaşların yüzde 11.46’sı “Yılmaz’a bekli oy veririm” derken, yüzde 56.56’sı ise “Yılmaz’a oy vermem” dedi.
Ankete göre Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar da oy oranlarını artırdı. Tartar, önceki seçimlerde 30.04 oy oranına sahip olurken, seçimlerin bugün yapılması halinde Tartar’ın alacağı oy oranı 32.40 oldu. Ankete göre vatandaşların yüzde 17.90’ı “belki oy veririm” derken, yüzde 49.60’ı ise “oy vermem” dedi.
İlçelerde düşüşler ise Mudanya, Gürsu ve Karacabey’de yaşandı.
Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç’un oranı önceki dönem aldığı 23.5’lik oyu koruyamayarak 19.96’ya düştü. Vatandaşların yüzde 12.53’ü “belki oy veririm” derken, yüzde 53.89’u “oy vermem”

Arama kelimeleri: , , ,

Facebook Yorumları

Facebook Yorumları

YeniBursa.Com - ULUDAĞLILAR BASIN YAYIN LTD. ŞTİ. Basın Yayın Meslek Ahlak ve İlkelerini Benimsemiş, Eşitlik ve Özgürlükten, İnsan ve Çevre Haklarından yana, Tam Bağımsız bir yayın organıdır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz...
Copyright 2012 | YeniBursa.com Kullanıcı Sözleşmesi - Sitene Ekle - Künye - İletişim