Dünya

Berlin Havalimanı'nda grev: Tüm uçuşlar iptal oldu

post-img

Almanya'da Berlin-Brandenburg Havalimanı'nda (BER) çalışan yer hizmetleri personeli ile güvenlik görevlileri, toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine Ver.di Sendikası'nın çağrısıyla 1 günlük greve gitti. Tüm uçuşlar iptal edildi.


Avrupa'da farklı sektörlerde grev dalgası sürüyor. Almanya'da işçi sendikası Ver.di'nin 24 saatlik uyarı grevi çağrısı üzerine Berlin-Brandenburg Havalimanı’nda çalışan yer hizmetleri personeli ile güvenlik görevlileri iş bıraktı. Toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle düzenlenen greve katılan çok sayıda personel, sabah erken saatlerde itibaren havalimanında toplandı. Gerçekleştirilen eylemde sendika yetkilileri, işverenlerin uzlaşma yolunu tercih etmemesi durumunda daha fazla grev düzenleneceği uyarısında bulundu.


Ver.di Bölge Müdür Yardımcısı Susanne Feldkötter, "İyi bir teklif bekliyoruz, yoksa burayı kapatmaya devam edeceğiz" dedi. Sendika müzakerecisi Holger Röbler de, "Bu toplu pazarlık anlaşmazlığında BER ailesi olarak omuz omuza birlikte duruyoruz" ifadesini kullandı.

Tüm uçuşlar iptal
Havalimanı yönetimi, internet sitesi üzerinden bugün hiçbir uçuşun yapılmayacağını duyurdu. Buna rağmen grevden haberi olmadan bavullarıyla havalimanına gelen bazı yolcular, görevlilerin uyarıları üzerine geri dönmek zorunda kaldı. Grevden etkilenen yolcuların, yeniden rezervasyon ve alternatif seyahat seçenekleri hakkında bilgi almak için ilgili havayollarıyla iletişime geçmeleri önerildi. Bugün normalde 35 bin yolcuyla yaklaşık 300 iniş ve kalkışın planlandığı öğrenildi.

Diğer Haberler