Bursaspor

Bursaspor eski Başkanı Adanur hakkında adli kontrol kararı

post-img

Bursa'da satışını yaptıkları konutları vatandaşlara teslim etmedikleri ve bazı daireleri birden fazla kişiye sattıkları iddiasıyla hakkında dava açılan Bursaspor eski Başkanı ve Ergünkent İnşaat firmasının sahibi Emin Adanur ve Ahmet Demirtaş hakkında adli kontrol şartı kararı verildi.

Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Mahallesi'nde, Bursaspor eski başkanlarından Emin Adanur'a ait olan Ergünkent İnşaat Firması tarafından yapılan, 264 konut ve 6 bin metrekare ticari alanı kapsayan inşaat projesinin satışlarına 2021 yılında başladı. İddiaya göre, inşaat firması projelerde kendi payına ait olan kısmı Ahmet Demirtaş'a sattı. Demirtaş da bu dairelerin sözleşmelerini, Adanur'un sahip olduğu Ergünkent İnşaat'ta firmanın kaşesi ve mührü ile pazarlayıp sattı. Evlerine taşınacakları günü beklerken, konutlarının ikinci ve üçüncü kişilere de satıldığını öğrenen ailelerden 6'sı Cumhuriyet Savcılığına giderek Adanur ve Demirtaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuksuz sanıklar Adanur ve Demirtaş hakkında 'Tacir veya Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticiliğin Dolandırıcılığı' suçlamasıyla 60'ar yıl hapis cezası istemi ile dava açıldı. 

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi

Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşmaya tutuksuz sanık Ahmet Demirtaş, taraf avukatları ve mağdurlar katıldı.

Müteahhit olduğunu belirten Ahmet Demirtaş, yıllardır inşaat firmalarından temelden daire aldığını ve bunları sattığını anlattı.

Firmasının birkaç yıl önce iflas ettiğini ve daireler için ödeme yapamadığını belirten sanık, "Ödeme yapamadığım için daireleri teslim alamadım. Mağdurların bir kısmına ödemelerini yaptık. Şu an mahkemeye konu olan dairelerle ilgili ödemeleri yapmaya ve insanların mağduriyetini gidermeye çalışıyorum." dedi.

İnşaat firması sahibi Emin Adanur'un dairelerini alıp sözleşme devriyle şahıslara sattığını dile getiren sanık, farklı firmalardan da daireler aldığını, bu zamana kadar 100'ün üzerinde tapu devrettiğini ifade etti. 

Avukat beyanlarını da dinleyen mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde adli kontrol şartı kararı 

Sanıklar hakkında 32 müştekinin şikayeti üzerine aynı suçtan 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın da görülmesine devam ediliyor. Dün görülen Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasında ara karar veren mahkeme, 'Tacir veya Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticiliğin Dolandırıcılığı' suçlamasıyla yargılandığı davada Adanur ve Demirtaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı verdi. Mahkeme heyeti tarafından ayrıca, her iki sanık hakkında adli kontrol şartı kapsamında haftada 4 gün polis merkezine giderek imza atmalarına karar verildi.

Diğer Haberler