Kültür Sanat

Demir: “Gençlik Hareketi ile milli ve manevi duygularının daha da gelişmesini sağlamayı amaçlıyoruz”

post-img

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Büyükşehir Gençlik Hareketi ile gençlerimizin kahraman ecdadımızın destansı öykülerine yerinde şahit olmalarını, milli manevi duygularının daha da gelişmesini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.


Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında başlatılan ‘Büyükşehir Gençlik Hareketi’ yeni bir projeyle devam ediyor. Gençlerin kahraman ecdadımızın destansı öykülerine yerinde şahit olmalarını sağlamak, milli birlik ve beraberlik duygularını diri tutmak amacıyla düzenlenen gezi programı kapsamında 100 genç otobüslerle Çanakkale ve İstanbul’a götürüldü. Öğrenciler gezi süresince önemli tarihi mekanları ziyaret ederek yerinde bilgi aldı.
2021 yılında başlatılan ve her yıl on binlerce genci kamp, gezi, eğitim, kültür, sanat, spor ve sosyal etkinliklerle buluşturan ‘Büyükşehir Gençlik Hareketi’ kapsamında yeni bir proje hayata geçirildi. Gençlerin kahraman Türk ecdadının öykülerini yerinde şahit olmalarını sağlamak, milli manevi duygularının gelişmesine katkıda bulunmak ve diri tutmak amacıyla düzenlenen gezi programıyla Türkiye genelinde belirlenen kentlerdeki tarihi mekanları ziyaret edecek. Program ile 5 yılda 125 bin 11’inci sınıf öğrencisine ulaşılması hedefleniyor. İstanbul-Çanakkale, Bursa-Çanakkale, Kapadokya, Şanlıurfa-Mardin-Diyarbakır, Ankara-Konya güzergahlarında düzenlenecek gezi haftada 2 defa 5 otobüsle gerçekleştirilecek.

“Milli ve manevi duygularının daha da gelişmesini sağlamayı amaçlıyoruz”
Başkan Mustafa Demir, gençlerle ilgili yapılan her çalışmayı, hayata geçirilen her projeyi büyük bir hassasiyetle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Büyükşehir Gençlik Hareketi kapsamında ilimizde gençlerimize yönelik olarak çok sayıda etkinlik gerçekleştirdik. Gençlerimiz yaşadıkları şehri iyi tanısınlar fikir sahibi olsunlar istedik. Şehrimizin geleceğinde söz sahibi olacak gençlerimiz Samsunumuzun geleceğine yön verecek çalışmalarda yer alsınlar istedik. Yoğun bir ilgiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizden başarılı sonuçlar aldık. Şimdi yaptığımız gezi programlarını ülkemiz geneline genişletmeye karar verdik. Yeni bir çalışma ile tarihi dokusu ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan kentlerimiz için yeni gezi rotaları belirledik. İlk gezi programımızı İstanbul-Çanakkale güzergahında oldu. Gençlerimiz buralardaki tarihsel ve kültürel açıdan önemli notları gezdi. Bu çalışma ile gençlerimizin kahraman ecdadımızın destansı öykülerine yerinde şahit olmalarını, milli manevi duygularının daha da gelişmesini sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler