Dünya

G7 Dışişleri Bakanları Almanya'da bir araya geldi

post-img

G7 Dışişleri Bakanları, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un ev sahipliğinde Münster'deki tarihi belediye binasında bir araya geldi.


G7 Dışişleri Bakanları, Almanya’da bir araya geldi. Toplantı, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un ev sahipliğinde yaklaşık 370 yıl önce tarihi Vestfalya Barışı'nın da müzakere edildiği Münster'deki tarihi belediye binasında düzenlendi.
Baerbock toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Ukrayna için bir kış yardım paketi planlandıklarını ifade ederek, "Başlattığımız ortak yaptırımları, şimdi G7 üyelerinin ortak kış yardımı izliyor. Bu kış yardımı aynı zamanda, kış boyunca barışın ve uluslararası hukukun çiğnenmesini kabul etmeyeceğimiz anlamına geliyor. Rusya Devlet Başkanı'nın Ukrayna'yı parçalama stratejisinde başarılı olmasını kabul etmeyeceğiz. Uluslararası birliğin bozulacağını ümit etmesini de kabul etmeyeceğiz” dedi.
Baerbock, Almanya'nın şimdiden önlemler almaya başladığını ve Ukrayna'ya 100'den fazla jeneratör, ısıtıcı, sıhhi konteyner, yatak, battaniye ve çadır teslim edeceğini dile getirdi.

Toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da katıldı
Çok sayıda ikili çalışma toplantılarının düzenlendiği toplantıda, Rusya-Ukrayna Savaşı, görüşmelerin ana konusu olurken, toplantının diğer konularını Çin, İran, yüksek enflasyon, yükselen enerji fiyatları ve çöken tedarik zincirleri oluşturuyor. İlk gün akşam geç saatlere kadar devam eden görüşmelere Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba da katıldı.
Yarın da devam edecek toplantıda diğer konuların yanında, öncelikle İran'da göstericilere yönelik şiddet ele alınacak. Müzakerelerin tamamlanmasının ardından, Afrika devletleri ve bölgesel örgüt Afrika Birliği temsilcileriyle de görüşmeler yapılacak.

Toplantı bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri alındı
Bakanların toplantısının yapıldığı Münster'de olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, toplantı boyunca yaklaşık 3 bin 500 polis görev alacak. Alman polisi, G7 toplantısı süresince 13 gösteri başvurusu olduğunu bildirirken, gösteriler şimdiye kadar çoğunlukla sakin geçti. Kapanan yollar, sıkı denetimler ve gösteriler nedeniyle birçok iş yeri kapalı kaldı. Şehir merkezine yakın okullara giden öğrenciler de evlerine erken gönderildi.
Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Amerika, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkeleri, 1998 yılında Rusya'nın da üyeliğe kabul edilmesiyle G8 ismini almıştı. Fakat Rusya’nın 2014 yılında Kırım'ı işgal etmesi üzerine, Rusya'nın üyeliği askıya alınmış ve birlik yeniden G7 olarak adlandırılmaya başlamıştı.

Diğer Haberler