Genel Haberler

Erzincan’da kar ve tipiden kapanan 239 köy yolu ulaşıma açılıyor

post-img

Erzincan’ın yüksek kesimlerinde etkili olan kar ve tipi dolayısıyla 239 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalar aralıksız sürüyor.


Etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Merkezde 20, Çayırlı’da 27, İliç’te 15, Kemah’ta 20, Otlukbeli’de 2, Refahiye’de 45, Tercan’da 70, Kemaliye’de 28 ve Üzümlü’de 12 olmak üzere toplam 239 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapalı. İl Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Birliği 68 ekip, 4 bıçaklı kamyon, 19 kepçe, 3 dozer ve1 4 greyder ile kapalı köy yollarını yeniden ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor.


Öte yandan Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu Bölgesi genelinde havanın çok bulutlu ve gece saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı olarak geçeceği tahmin ediliyor.


“Buzlanma ve don uyarısı”
Bölgede gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayının görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


‘Kardan yolda kalan araçlar kurtarıldı’
Kar ve tipinin yoğun şekilde etkili olduğu Erzincan’ın Refahiye ilçesinde Dumanlı Tabiat Parkına giden vatandaşlar geri dönüş yolunda mahsur kaldı. 4x4 araçlarla kara saplanıp mahsur kalan vatandaşların yardımına jandarma, belediye ve ilçe özel idaresi ekipleri yetişti. Kar kalınlığının 35 santimetreye ulaştığı güzergâhta kara saplanan araçlar halat yardımıyla iş makineleriyle çekilerek kurtarıldı.
Sezai Bayram, “Kışın bu güzergâhta oldukça yoğun kar oluyor. Zaman zaman yolda mahsur kalanların yardımına yetişiyoruz. Kardan kapanan köy yollarında karla mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kış şartları ağır” dedi.

Diğer Haberler